Забрана за развъждане на норки

МОСВ забранява вноса и развъждането на американски норки в България

Имаме повод за празник! Едно дългоочаквано събитие се случи през вчерашния ден – МОСВ публикува заповед, с която забранява развъждането и вноса на „американски норки“ в България. Това значи КРАЙ НА ФЕРМИТЕ ЗА НОРКИ!

Нека разкажем малко повече какво означава това! Най-напред трябва да се кажe, че публикуваната заповед е проектна и в момента по нея тече обществено обсъждане. Тя ще седи на сайта на министерството един месец (до 8-ми май). По нея ще се изпращат становища и възражения, с които всеки може да изрази своята подкрепа или съответно неподкрепа. След общественото обсъждане МОСВ ще вземе предвид всички становища и ще прецени дали има съществени основания тази заповед да не влезе в сила. В случай, че няма достатъчно основания, тя влиза в сила.

Какво ще стане, когато заповедта влезе в сила?

По силата на заповедта се забранява развъждането и вносът на вида „американска норка“. Тъй като този вид е именно видът отглеждан в единствената ферма за кожи у нас. Това означава, че фермата няма да може вече да развъжда норките, както и да внася нови. Фермата ще може да отглежда съществуващите в нея норки до когато прецени. Но едва ли ще го направят за дълъг период. Най-вероятно ще ги гледат до ноември, когато ще ги избият за да ги одерат за кожите им. След това няма да могат да размножат ново поколение и това реално ще е краят на дейността на фермата.

Можем ли да спасим съществуващите норки?

За съжаление е невъзможно съществуващите норки във фермата да бъдат спасени. Поне ние нямаме ефективно решение ефективно на този проблем. В момента във фермата има 25 000 бременни майки. Те ще родят след около месец. Това ще са последните жертви на този жесток бизнес у нас.

Какво можем да направим за да сме сигурни, че заповедта ще влезе в сила?

Можем да изпращаме становища и да изразим подкрепата си. Имайте предвид, че норковъдите със сигурност ще го направят. Това е страницата, на която е качена заповедта и е описан начина на изпращане на становища

https://www.moew.government.bg/bg/obstestveni-konsultacii-po-reda-na-chl-66-ot-apk-na-proekt-na-zapoved/

Да ги залеем със становища!

Тази заповед ще сложи ли край на отглеждането на животни за кожи в България?

Не, за съжаление тази заповед няма да забрани отглеждането на други видове за ценни кожи. Ето защо е много важно нашата цел да бъде изпълнена до край. А тя е – да бъде внесен и разгледан в Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност, с който се забранява отглеждането на животни с цел „добив на ценни кожи“. По този въпрос работим с политическите партии и отделни депутати.

Колко трайна може да е заповедта на министъра?

Заповедта може да се оттегли от този или от следващ министър. Което значи, че ако случайно настъпят нови избори и се смени състава на министерството, новият министър може да оттегли заповедта и норките отново да бъдат разрешени за отглеждане. Ето защо е важно законопроекта да бъде внесен и приет възможно най-скоро, за да се запечати тази забрана чрез закон.

И най-накрая бихме искали да благодарим на всички наши колеги, които помогнаха за постигане на тази голяма крачка! На неуморният екип на КАЖИ, на всички учени от Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) – БАН и персонално на гл. ас. Йордан Кошев, които събраха достатъчно научна информация за да обосноват нуждата от тази забрана, на всички юристи, които през последните месеци работиха усилено за да убедим МОСВ в необходимостта от тази забрана, на всички организации, които ни подкрепят, борят се с нас и остават неотлъчно до нас, като На Ти с Природата, Дивите Животни и въобще всички организации за защита на животните и природата в България, на всички вас – нашите последователи и доброволци, които вярвате в каузата, подкрепяте ни и се борите за нея и най-вече на МОСВ, министър Борислав Сандов, зам. министър Тома Белев, и всички експерти, работили по създаването на тази заповед, че приложиха закона и използваха научната информация за да защитят животните и природата! Благодарим Ви от сърце! 

Борбата не е приключила! Продължаваме докато не видим забраната в Закона! 

С помощта на

КАЖИ 0 Кампании и актиивизъм за животните в индустрията

Сдружение КАЖИ

Националната гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи в България използва административната и юридическа регистрация на Сдружение КАЖИ, което, в качеството си на сдружение с нестопанска цел в обществена полза, носи отговорност за финансово-счетоводната отчетност на Инициативата.